ARGENTINA BUENAS AIRES

 

Argentina  is a federal republic located in southeastern South America. Sharing the Southern Cone with its smaller neighbour Chile, it is bordered by Bolivia and Paraguay to the north; Brazil to the northeast; Uruguay and the South Atlantic Ocean to the east; Chile to the west and the Drake Passage to the south

 

 

1)Avrupa sehirlerinin latin uyarlaması; güney amerikanın en moderni, yeni sehir düzenlemesi olan (tüm sehir 1900 yıllar sonrası yapılmıs) geniş cadde ve parkları olan, binaları nostaljik!

 

2)Hayat biraz yavaş, koşturma yok. Akşam yemeğine 22:00 den önce oturulmuyor. Yapılar düzenli ve sehir dokusuna uygun abartılı degil, lüks marka araba nerdeyse hiç görmedik ama bütik küçük lokantalar akşamları dolu. İnsanlar parayı yaşam için harciyor gibi!

 

3)Konaklamak için daha modern muhitler tercih edilebilir Recoleta (eski nişantaşı) veya Palermo (butik magazacıklar ve cafe barlar) en iyi tercihler. Santa fe caddesi alışveriş ve gezmek için uzun ve kalabalık ünlü caddesi; kalınacak yerlerin caddeye yakın olması ulaşım kolaylığı demek.

 

3)By-T argentina rental apartment sistemi 1 haftadan uzun kalınacaksa mukemmel seçim biz Recoletada beruti-azcuenaga sokak kösesındekı studyoda kalmıstık harikaydı.

 

4)Bellas artes muzesi hem bedava hemde birçok ünlü tablo ve rodin heykellerınden zengın.İçeriği için tavsiye ederim.

 

5)Palermonun göl içeren parkını gezip sonrasında akşam palermo meydanındaki cafelerden birinde 1ltlık Quilmes birası  çok güzel olur.

 

6)Et konusunda birçok seçenek sunuluyor Recoleta meydanda ve centroda turistik değişik pişirme yöntemleri olan et lokantaları denenebilir ama özel tavsiyem recoletada Rodi bar isimli nostaljik restorantta bizim pirzolanın biftek versiyonu olan bife de chorizo ( iyi pişmiş isteyin:bien cocido).

 

7)Casa rosada (başkanlık sarayı) eva peron nun unlu konuşmasını yaptıgı yer gidip görülebilir fakat cok etkileyici degil ve sadece haftasonu gezmeye açık.

 

8)La boca rengarenk teneke evlerin ve turistik tango gösterilerinin yapıldıgı varoşun turistik yanı Her turistin burada bir fotografı vardır. Yani...

9)Galerias pacifico nostaljık alısverıs merkezi ve asagıya inen florida sokagı sokak satıcılarıyla kemeraltı gıbı değişik ugrayın derim güvenli gibi ama cantanıza dikkat edin gene de.

 

10)Aerolineas argentinas hava yollarından pass bilet kombine alırsanız arjantin içinde çok daha hesaplı uçarsınız yoksa uçak biletleri bizdekinin 2-3 katı ve bazı sehirler arası mesafeler 2000 km, otobus için fazla uzun. Havalimanına otobüsle gidip gelinebilir ama takside bir seçenek, cok uzak degil biz otobusle geldik taksiyle döndük.

 

11)Türkiye ile benzer pahalılıkta cok ucuz beklentisinde olmayın, et ve sarap supermarketlerde ucuz fakat yemek fiyatları restauranlarda türkiye ile yaklaşık aynı. Güvenlik derseniz gündüz problem yok, gece vakti büyük caddeler dışında çok tenhalasıyor, bir olay yaşamadık gece cıkmak ıcın palermo veya recoleta güvenlik için tercih sebebi.

 

 

 

12)Puerto madero yeni liman bölgesi lüks siteler ve restaurantlar var sehrin yürüme-koşma parkuru modern ama ruhsuz.

13)Günü birlik hızlı feribotla uruguay-colonia ya gidilebilir. Arnavut kaldırımlı, tek katlı, tam film seti gibi nostaljik arabalar, kolonial yapı. Deniz kıyısında yürüyüp meydanda oturun biseyler yiyip için, huzurun keyfini çıkarın.

 

14)Fredo dondurması her yerde insanlar kuyruk oluyor bizim özsüt gibi, dulce de leche denen süt karameli cok ünlü, tatlı ve dondurmada arjantinlilerin birinci tercihi; denedik fena değil.

 

15)Bir gece ünlü bir tango gösterisine gidin, eşim daha çok beğendi; bence de güzeldi işte...

 

Buenos Aires İspanyolca "Güzel Havalar" manasına geliyor. Bu nasıl isim demeden

 

önce ismin geçmişine bakalım. Şehir 16. yüzyılda kurulduğunda, heyecanlı İspanyol kaptan ona Ciudad de la Santísima Trinidad y Puerto de Santa María de los Buenos Aires ismini veriyor. Yani, "En kutsal ruhun şehri ve güzel havalı (!) Meryem Ana'mızın limanı". Bereket, daha sonra aklıselim insanlar çıkıyor da ismi kısaltıyorlar. Geriye kalıyor: Buenos Aires!


Oldukça büyük bir kent. 40 milyonluk Arjantin'in 13 milyonu Buenos Aires'de yaşıyor. 19. yüzyıldan kalma yapılar sayesinde, Fransa veya İspanya'da bir kentte dolaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.


Caddeler devasa. 8-10 şerit gayet sıradan bir genişlik. Hele merkezde bir 9 Temmuz Caddesi var ki hayali cihan değer. Cadde değil, bir caddeler kompleksi. 110 m genişliğinde. 2+7+7+2=18 şeritten oluşuyor. Bir yeşil ışıkta geçmek için koşar adım pozisyonunda olmak lazım. Bildiğimiz dairesel kavşak denen mefhum yok.

 

Dolayısıyla, yayaya yeşil yandığında karşıdan gelen ve dönmek isteyen araçlar direkt yaya geçidindeki yayalara dalıyor. Yeşil yandı, etrafa bakınarak salına salına geçeyim derseniz: a- Yolun ortasına kırmızı yanabilir, 7 şerit araç bir anda üzerinize gelebilir. b- Dönüşte önceliğin yayaya verileceğinden bihaber araçlar arasında slalomlardan slalom beğenebilirsiniz. Bu tip slalom durumlarında, ataleti yüksek olup gerekli manevraları yapamayan şahısların sayısı çok olacak ki şehirde sürekli bir siren sesi yankılanıp duruyor.


Bazı öğeler her an her yerde: Tango, Futbol ve Maradona, Che Guevara, Mate.

 

Mate konusuna değinmeden edemeyeceğim. Bir cins çay. Süslü - içi tahtadan bir kabın içine konulmuş çayın üzerine sıcak su döküyorlar, süslü metal bir pipetle içip duruyorlar. Konu hastalık derecesinde. Üşenmeden evden mate kabını, pipetini, koca termosu ve çay poşetini getirmiş durakta matesini yudumlayarak (ya da pipetten çekerek) otobüs bekleyen bir kadını, ya da bir elde mate bir elde direksiyon yolda son sürat giden bir kamyon şöförünü görmek içten bile değil. Bizim otobüs durağına piknik tüpü, çaydanlık, ince belli bardak ve kırmızı-beyaz melamin çay tabağıyla gitmemize kanaatimce eşdeğer bu durum burada hiç yadırganmıyor. Bunca zahmete değecek bir içecek olduğunu da söylemek mümkün değil.


Florida Caddesi mağazaların ve restoranların yer aldığı şehrin en dinamik caddesi. Bunun haricinde, içinde Evita dahil birçok ünlünün yattığı büyüleyici güzellikteki Recoleta Mezarlığı, Recoleta semtinin kendisi, Tango'nun merkezi San Telmo ve güzel varoş Boca görülesi yerler.

 

I'm a title
I'm a title

I'm a description. Click to edit me

press to zoom
I'm a title
I'm a title

I'm a description. Click to edit me

press to zoom
I'm a title
I'm a title

I'm a description. Click to edit me

press to zoom
I'm a title
I'm a title

I'm a description. Click to edit me

press to zoom
I'm a title
I'm a title

I'm a description. Click to edit me

press to zoom
I'm a title
I'm a title

I'm a description. Click to edit me

press to zoom
I'm a title
I'm a title

I'm a description. Click to edit me

press to zoom
I'm a title
I'm a title

I'm a description. Click to edit me

press to zoom
I'm a title
I'm a title

I'm a description. Click to edit me

press to zoom